Инфраструктура неопходна за пријављивање активности према Додатном протоколу
Део инфраструктуре неопходан за извештавање по ДП је успостављање процеса за идентификовање, праћење и анализу активности које подлежу пријављивању и достављање информација о њима МААЕ. То би такође могло обухватати израду временског распореда од почетка до краја процеса тако да се кораци у том процесу могу пратити да би се обезбедило да се декларација сачини и поднесе на време.
Ова инфраструктура би могла да се ослања на три области:
- Одлучивање и спровођење (Ко одлучује? Ко спроводи?)
- Стручна знања (нпр. техничка, правна, комерцијална, итд.) - не морају их неопходно поседовати стални чланови инфраструктуре
- Повратне информације (Ко верификује да је оно што је одлучено заиста и спроведено? Ко прикупља и интегрише корисна искуства?)
Инфраструктурна подршка може такође захтевати да се донесу закони и прописи. Они могу обухватати одредбе за неке или све следеће наведено:
- Елементи и захтеви Додатног протокола
- Типови информација које држава мора да пријави
- Рокови достављања декларација МААЕ
- Обезбеђивање да инспектори МААЕ имају приступ приватним локацијама у оквиру допунског приступа
- Процедура примања и прослеђивања обавештења о вршењу инспекције са допунским приступом
- Државне одредбе о визама са више улазака за инспекторе МААЕ
Стручна знања и способности којa се стекну током спровођења ДП могу да се поделе са другим националним телима или организацијама (нпр. код издавања дозвола за извоз у области нуклеарне трговине, оптимизације националних програма нуклеарних истраживања и развоја).
Интерне процедуре и политике
- След догађаја везан за ступање на снагу Додатног протокола- активности и догађаји неопходни да би ДП ступио на снагу, укључујући рокове и лица одговорна за целокупни процес спровођења.
- След догађаја по захтеву за достављање података (захтеви за информације за декларацију од индустрије, универзитета, итд.) - слично следу догађаја код ступања на снагу ДП, али обухвата конкретне активности које се морају спровести како би се обавестили субјекти на које се ДП односи и да се прикупе подаци за декларацију. Могу се дефинисати рокови, одговорна лица, редослед догађаја, прегледи/одобрења унутар институција и између субјеката и међузависности (ако постоје).
- Осетљивост података - разматрање власничких и/или осетљивих информација које могу бити унете у декларацију. Индустрију посебно занима како ће се информације користити и ко ће имати приступ истима. Постојање доброг плана за то како да се испуне захтеви извештавања по ДП без откривања власничких информација може бити од кључне важности. То може значити да органи за контролу извоза прегледају конкретне делове декларације.
Улоге и одговорности
- Веза са државом - дефинисање државног министарства, тела или канцеларије (СРПНА) надлежне за комуникацију са МААЕ. Овај канал комуникације је важан не само да би се утврдило која канцеларија подноси декларације, већ и ако буде питања за државу и од државе. Ово може обухватати конкретне појединце и њихове заменике, ако је релевантно.
- Међуагенцијска веза - слично вези са државом, али се дефинише организација која је надлежна за комуникацију и обавештавање у вези са ДП према индустрији, универзитетима и другим државним агенцијама (СРПНА). Одређивање појединца или организације надлежне за тумачење одредаба ДП је веома важно. Такође може да се размотри како се информације преносе (спољна сарадња, интернет сајтови, брошуре).
- Прегледање декларације - односи се на евентуални преглед који се обавља пре него што се декларација достави МААЕ. Најчешће се обављају технички, безбедносни, извозни и административни преглед. Дефинише се у ком тренутку се прегледи обављају, ко их обавља и како се решавају евентуални проблеми. Дефинише се појединац/организација са овлашћењем и одговорношћу да коначно одобри декларацију.
Алати за припрему декларације
- Идентификација активности/локација -
идентификују се ресурси (као што су државне организације, базе података о финансирању, или листе истраживачких пројеката) које су на располагању као помоћ у идентификацији онога што подлеже пријављивању. Типичне компоненте су ко је власник ресурса, како ће се користити, и кораци неопходни да се обезбеди приступ.
- Софтверске апликације за пријављивање активности по ДП
- идентификују се лако доступне софтверске апликације (као што је МААЕ апликација Protocol Reporter и апликација Министарства енергетике САД Declaration Helper). Описује се како треба да се користе, хардверски, софтверски, и мрежни захтеви и ко ће бити оператер